Současnost a vize

V současnosti letiště zajišťuje celoroční provoz s provozní dobou od brzkých ranních hodin do západu slunce a přijímá letouny a vrtulníky kategorie všeobecného letectví (general aviation) z celé Evropy, vrtulníky civilní, policejní, vojenské i armád NATO. Letiště je krásné, to říkají všichni co do Olomouce přiletí a to bez rozdílu jsou-li domácí nebo odkudkoliv z Evropy. Je oblíbené nejen službami které poskytuje, svou polohou blízko města a napojením na MHD města Olomouce, ale také i svou historickou minulostí. Město Olomouc svou velikostí, významem průmyslovým, kulturním, historickým, turistickým a i z hlediska dopravní obslužnosti pro potenciální zahraniční investory, podnikatele, a v neposlední řadě jako město krajské a univerzitní si svůj odpovídající letecký přístav a jeho rozvoj určitě zaslouží.

Letiště ovšem nepředstavuje jen dopravní spojení s blízkým a dalekým okolím. Pro Olomoučany se v posledních letech stalo jednou z možností jak zajímavě trávit volny čas. A nejde jen o létající a letecké modeláře. Akce, které letiště pořádá lákají i širokou veřejnost. Vrcholem letní sezony je každým rokem pestřejší letecký den pod záštitou Magistrátu města Olomouce, který se stal nedílnou součástí kalendáře kulturních a společenských akcí. Letiště však nabízí i zajímavý program pro jednotlivce. Provádí se zde výcviky v létaní pro získání pilotního průkazu ULL(A) i PPL(A) pod vedením zkušených instruktorů z řad obchodních a dopravních pilotů profesionálů na letounech, vrtulnících, ultralehkých letadlech i kluzácích. Provádí se také seznamovací lety, při kterých je možné si pilotování letadla nejprve vyzkoušet.

Velmi často k nám volají piloti z jiných států, převážně ze západní Evropy, kteří mají zájem na letišti přistát z důvodů aeroturistiky nebo obchodních a podnikatelských aktivit s dotazy na podmínky příletu a poskytované služby. Bohužel letiště zatím nedisponuje zpevněnou vzletovou a přistávací dráhou v dostatečné délce. Ale když uvážíme jak existence letiště značně zvyšuje prestiž města mimo jiné prostřednictvím leteckých publikací vydávaných po celém světě, vstoupí do podvědomí leteckých turistů, podnikatelů, investorů a manažerů, kteří pro své obchodní aktivity a schůzky používají letadla jako rychlých a bezpečných dopravních prostředků (a není jich málo), a stále jejich počet rychle stoupá vzhledem situaci na silnicích a nedostatku času, tito lidé třeba město Olomouc navštíví a rozvinou zde své obchodní a podnikatelské aktivity, ovšem bez letiště sem nikdy nepřijedou. A za to ta investice určitě stojí.